last posts

Daily Local News 2022 All Regions Football Team - PA Prep Live

techsm5

Player of the Year – Bo Horvath, Downingtown East, Sr., RB

first team

Offense

QB – Quinn Henicle, Downingtown West, Jr.

Led the Whippets to a share of the National Division title with a region-high 16 touchdown passes. Also passed for 1,565 yards and rushed for eight more touchdowns.

RB – Julian Sparacino, Kennett, Sr.

Finished second in the area with 1,578 rushing yards and scored 16 offensive touchdowns, while being named 2nd team linebacker in the U.S. Division.

RB – Chase Hatton, West Chester Rustin, Soph.

Despite missing more than two games, he rushed for 1,123 yards and 15 touchdowns to help the Golden Knights reach the 1-5A District title game as a two-way star.

WR – Jake Kucera, Downingtown West, Jr.

Led the area for 765 yards and 10 touchdowns, receiving, while adding 269 additional yards and three additional touchdowns. Was also voted National Division First Team defensive back.

WR – Dean Hangey, Downingtown West, Jr.

Along with being one of the Whippets’ best defensemen, Hangey had 610 receiving yards and eight total touchdowns as an elite point guard on both sides of the ball.

TE – Brody Eaton, Conestoga, Sr.

Led all tight ends in the zone with 18 receptions for 367 yards and five touchdowns. Was voted to the All-Central League First Team and will play for the Army after graduation.

OL – Adham Abouraya, Downingtown East, Jr.

Standing 6ft 5in and weighing 280lbs, Abouraya often paved the way for Horvath, during his record season.

OL – Peter Jones, Malvern Prep, Jr.

The Coatesville resident and Notre Dame University freshman is the next in a strong line of Malvern great men.

OL – Owen Prysock, Unionville, Sr.

The most voted offensive lineman in the American Division was a source of stability in a young and trying team.

OL – Cooper Young, Downingtown West, Sr.

The West Virginia University commitment helped the Whippets to over 170 rushing yards per game and impacted both sides of the ball.

OL – Kyle Van Conia, Coatesville, Sr.

The Red Raiders are averaging over 200 rushing yards per game and a lot of that was behind the hard tackle.

ATH – Harrison Susi, Coatesville, Sr.

As the winningest quarterback in the last three years, Susi did a lot of damage with his feet, rushing for 754 yards and 13 touchdowns, to go with 1,162 yards and 14 touchdowns through the air.

K – Ryan Barker, Kennett, Sr.

A season-long touchback specialist with a 45-yard field goal, Barker heads to Happy Valley to kick Penn State University.

Defense

DL – Francisco Hall, Coatesville, Jr.

As disruptive as the zone was, Hall lined up inside and out and was always in the backfield of his opponents.
DL – John Pardo, Kennett, Jr.

A two-way star on the lines, Pardo continually wreaked havoc down the middle with his speed and power.

DL – Drew Merschel, Conestoga, Sr.

Voted defensive MVP of Conestoga and first team in the Central League, Merschel was a threat in the middle.

DL – Colin McHugh, Malvern Prep, Sr.

Hardly anyone could run against the Friars and McHugh was a big reason why, as the dominant defensive end.

LB – Hayden Pegg, Malvern Prep, Sr.

Always ready to throw his big frame into ball carriers, Pegg had two picks of six and has several Division 1 offers.

LB – Bobby Mears, Malvern Prep, Sr.

The Friars’ 6-foot-4, 225-pound tackle machine will head to Linebacker U to play for Penn State.

LB – Sam Barton, Downingtown East, Sr.

Also a lacrosse star, Barton was in the middle of the Cougars’ run to the District 1 semifinals as a magnet for the ball.

LB – Mitch Ragni, West Chester East, Sr.

An injured hand limited him in attack, but it was in defense that Ragni emerged, with a fast downhill pace.

DB – Mike Waite, Downingtown East, Sr.

A three-year starter at safety, Waite was the prototypical leader of defense for the Stingy Cougars.

DB-Amir Haskett, Coatesville, Jr.

Doubling up as a playmaker at wide receiver, Haskett was one of the more physical tacklers in the cornerback position.
DB – Daimon Jacobs, West Chester Rustin, Sr.

A fierce hitter who likes to play downhill, Jacobs became more of a ballhawk as a senior and also rushed for over 1,000 yards on offense.

DB – Andrew Pellicciotta, Malvern Prep, Soph.

An up-and-coming star at Malvern, Pellicciotta has made a name for himself with his versatility in running and passing games.

P – Seth Turner, Great Valley, Sr.

A great placekicker as well, Turner averaged over 40 yards per punt and drilled a 51-yard FG to earn his way to the University of Connecticut.

Second Team

Offense

QB – Jamy Jenkins, Downingtown East, Sr.

RB – Yaahdir Nash, Malvern Prep, Sr.

RB – John Mulville, Downingtown West, Sr.

WR – Corey DiAntonio, Oxford, Sr.

WR – Caden Walsh, Downingtown East, Sr.

TE – Jeremy Lynn, West Chester Rustin, Sr.

OL – Logan Demcyk, Malvern Prep, Jr.

OL – Luke Lorenz, Bishop Shanahan, Sr.

OL – Luke Fowler, Downingtown East, Jr.

OL – Jason Huynh, West Chester Rustin, Sr.

OL – Ryan Shim, Great Valley, Sr.

ATH – Dustin Long, Oxford, Sr.

Defense

DL – Chad Lovenguth, Downingtown East, Sr.

DL – Ennis Udo, Malvern Prep, Jr.

DL – Raheem Orr, Great Valley, Jr.

DL – Matt Luton, Coatesville, Jr.

LB – Brendan Barthmaier, Coatesville, Sr.

LB – Cole Walsh, Avon Grove, Jr.

LB – Jake Law, West Chester Rustin, Sr.

LB – Charlie Newhall, Conestoga, Jr.

DB – Bryce Beltrante, Conestoga, Sr.

DB – Brady Laird, West Chester East, Sr.

DB-Joe King, Unionville, Sr.

DB – Cam Paquette, Malvern Prep, Sr.

Honorable Mention

Jacob Lott, Avon Grove, Soph.; Harrison Watson, Avon Grove, Jr.; Owen Yoder, Avon Grove, Sr.; Sean Bracken, Bishop Shanahan, Sr.; Aidan Civitella, Bishop Shanahan, Sr.; Pat Gallagher, Bishop Shanahan, Jr.; Spencer Ferguson, Coatesville, Sr.; Jay Labik, Coatesville, Sr.; Jimmy Marturano, Conestoga, Sr.; Ryan Campbell, Downingtown West, Jr.; Kam Alex, Downingtown West, Sr.; Jack Coffey, Great Valley, Sr.; Gavin Maslowski, Great Valley, Jr.; Braeden Melia, Great Valley, Jr.; Nick Pellicciotta, Great Valley, Sr.; Colin Jung, Kennett, Sr.; Ryan King, Kennett, Sr.; Connor Tuk, Kennett, Sr.; Phil Tabasso, Malvern Prep, Jr.; Ryan Evans, Oxford, Sr.; Nate Vance, Oxford, Sr.; Quintan Boyle, Unionville, Sr.; Jacob Cassidy, Unionville, Jr.; Mason Grear, West Chester East, Jr.; Tyler Wileczek, West Chester East, Jr.; Cole Foster, West Chester Henderson, Sr.; Logan Goodwin, West Chester Henderson, Jr.; Evan Kearney, West Chester Henderson, Jr.

techsm5

Comments



Font Size
+
16
-
lines height
+
2
-